Znani z Białej Podlaskiej, absolwenci szkół bialskich oraz pochodzący z Białej Podlaskiej...

Józef Ignacy Kraszewski

Kraszewski wychowywał się w Romanowie w powiecie włodawskim (obecnie powiat bialski), pod opieką babki Zofii Malskiej i prababki Konstancji Nowowiejskiej. Wyniósł stamtąd pierwsze zainteresowania kulturą i literaturą. W latach 1822–1826 kształcił się w szkole wydziałowej w Białej Podlaskiej, zwanej wówczas Akademią Bialską, od 1826–1827 w szkole wojewódzkiej w Lublinie, wreszcie od 1827 do 1829 roku w gimnazjum w Świsłoczy, gdzie zdał egzamin dojrzałości.

Bogusław Kaczyński

Dziennikarz i krytyk muzyczny, popularyzator operetki, opery i muzyki poważnej, teoretyk muzyki, twórca telewizyjny, animator kultury. Autor licznych felietonów i recenzji (m.in.Teatr, Ruch Muzyczny, Kultura), audycji radiowych i telewizyjnych, (m.in. Operowe qui pro quo, Zaczarowany świat operetki). Był twórcą Festiwalu Muzyki w Łańcucie, którym kierował w latach 1980/90, od 1982 dyrektor Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy. W latach 1993/96 był prorektorem Akademii Muzycznej w Warszawie. Autor książek Dzikie orchidee, Ucieczki do Karyntii. Rzecz o A. Bergu i jego operach.

Roman Rogiński

Organizator i przywódca powstania styczniowego na Podlasiu, współpracował z Czerwonymi, opuścił kraj, słuchacz polskiej szkoły wojskowej w Genui. Po powrocie w 1862 roku brał czynny udział w przygotowaniach do powstania, został komisarzem Komitetu Centralnego Czerwonych na województwo podlaskie. Jego oddział rozbito, dostał się do niewoli i został wywieziony na Syberię.

prof. Ludwik Maciąg

Urodzony w Krakowie, w wieku 2 lat przeniósł się do Białej Podlaskiej, gdzie w garnizonie 9 Pułku Artylerii Lekkiej pracował jego ojciec. W Białej uczęszczał do gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego, kierowanego wówczas przez rektora Stanisława Damrosza. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, profesor tej uczelni (dziekan Wydziału Malarstwa 1969-1972), autor wielu znanych ilustracji książkowych, plakatów, projektów znaczków pocztowych, gobelinów, jeden z najlepszych współczesnych malarzy pejzażystów i batalistów.

Wacław Kowalski

Aktor. W 1937 ukończył Seminarium Nauczycielskie i rozpoczął pracę w Instytucie Pedagogiki Specjalnej. Po wojnie studiował w łódzkim Konserwatorium występując jednocześnie od 1946 w teatrze i filmie. Aktor teatrów: Pinokio w Łodzi (1948-49), Nowego w Łodzi (1949-55), oraz warszawskich: Młodej Warszawy (od r. 58 pod nazwą: Klasyczny) (1955-69), Polskiego (1970-77), Na Woli (1977-81). Największą popularność przyniosły mu role w filmach: Sami swoi, Nie ma mocnych, Kochaj, albo rzuć, w serialu Dom.

Aktor charakterystyczny. Jest absolwentem Wydziału Aktorskiego warszawskiej PWST, którą ukończył w 1953 r. W tym samym roku zadebiutował zarówno na scenie teatralnej jak i przed kamerami. W 1965 r. ukończył Wydział Reżyserski na warszawskiej PWST. Roman Kłosowski jest wybitnym aktorem, który doskonale sprawdza się w rolach dramatycznych i komediowych. Największą popularność przyniosła mu kreacja postaci Maliniaka w serialu Czterdziestolatek. Oprócz produkcji kinowych i telewizyjnych Roman Kłosowski występuje również w teatrze. Przez długie lata związany był z warszawskim teatrami Dramatycznym i Ludowym a w latach 1976 - 1981 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego łódzkiego teatru Powszechnego.

Roman Kłosowski

ZNANI ABSOLWENCI SZKÓŁ BIALSKICH